Stravování

Co jíst

Co jíst a co ne? Často diskutovaná otázka. Delegáti CK často varují, aby turisté nejedli „zelenou“ zeleninu, aby nejedli zmrzlinu, aby si nic nekupovali na ulici, nepoužívali vodu k čištění zubů na hotelu, nedotýkali se vody v Nilu atp.
Věřte, že ve většině případů žaludečních a střevních potíží jde hlavně o nevhodnou konzumaci a kombinaci různých jídel, jejich množství v kombinaci s horkým podnebím. Prostě hotely nabízí množství jídel, na která nejsme zvyklí, švédské stoly se prohýbají, a tak jíme do prasknutí a problémy se záhy dostaví.
V Egyptě je strava založená na zelenině, luštěninách, rýži, rybách a mase. Je mnohem zdravější než naše strava, založená na vepřovém mase, různých dochucovacích a konzervačních prostředcích plných chemický éček. K žádnému jídlu nesmí chybět arabský chléb tzv. „ejš“, nikdy nechybí zeleninový salát a také pohár vody.
Určitě v Egyptě zapomeňte na vepřové maso, jste v muslimské zemi. Mnoho lidí se ptá, proč muslimové nejedí vepřové maso. Historicky-dávno před tím než vznikl islám – bylo zakázáno jíst vepřové maso. Je to dáno podmínkami podnebí. Vepřové maso velmi rychle podléhá zkáze v horkém počasí a je ideálním „prostředím“ pro život různých parazitů, které způsobovali nemoci. Proto bylo vepřové maso „vyloučeno“ ze stravy v muslimských zemích.
Věřte, že se dá bez vepřového žít.
V Egyptě - v domácnostech a snad i v hotelích se setkáte vždy s jídly čerstvými, zásadně nic nemrazí, jídlo vždy vaří čerstvé.
Ochutnáte zde jídla, která neznáte, výborná je tzv. tamia – to jsou jako naše malé karbanátky, ale jsou ze zeleniny – bobů. Mají krásnou zelenou barvu, všichni turisté si ji doposud pochvalovali.
Výborná jsou zde grilovaná masa – hlavně jehněčí a kuřecí a ryby. Chuť jehněčího masa je úplně jiná než u nás. Hovězí maso je vždy lahodné a jemné a měkké. Je to tím, že hovězí dobytek – býčci – se poráží v mladém věku. Krávy se neporáží na maso, jsou chovány pro další chov a produkci mláďat.
V egyptské rodině téměř denně nesmí chybět tzv. „ful“, jsou to vařené boby, které se buď rozmačkají nebo nechají celé, pokapou se horkým olejem a okoření směsí koření – koriandr, chilli papričky a římský kmín. Je to jídlo obyčejné, ale velmi chutné. A nesmí opět chybět arabský chléb. Ten se používá pro nabírání jídla. Zejména v oblasti Horního Egypta nenajdete rodiny, kde by jedli příborem. Ale pozor –rukama opravdu nejedí!
  
     
+420 604 550 940 (CZ)
+420 722 445 657 (EN)