EGYPT – MISR - مصر

                                      


Oficiálně Egyptská arabská republika je arabská republika v severovýchodní Africe, ležící na Nilu. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Historicky se Egypt dělí na Horní Egypt a Dolní Egypt. Horní Egyptem je nazývána jižní polovina země – při horní toku Nilu v této části země.

Významný historickým městem Horního Egypta je Luxor - أَلْأُقْصُر, ve starověku se jmenoval Veset (v řečtině Théby). 

Luxor bývá označován jako největší „muzeum“ světa pod širým nebem. Luxorem protéká životodárná řeka Nil. Na východním běhu je nachází centrum Luxoru a 2 největší chrámové komplexy – Luxor a Karnak.

Na západním břehu se nachází tzv. nekropole s množství starověkých chrámů, monumentů a hrobek z období vlád faraonů a tato atmosféra na vás dýchá i v dnešních dnech.

Hlavním ekonomickým zdrojem je převážně turismus, ale také mnoho zdejších lidí pracuje v zemědělství, které zde má díky Nilu velmi dobré podmínky pro pěstování zeleniny, ovoce – banány, tato oblast je významným producentem cukrové třtiny. Místní zemědělci pěstují plodiny hlavně pro svoji spotřebu a dále pro prodej na místních trzích – súky.

Podnebí je zde celoročně převážně slunečné, místní „zimní“ období je od prosince do února, v dalších měsících teploty stoupají. Milovníci tepla si zde přijdou „na své“. Díky čistému ovzduší (v oblasti nejsou prakticky žádné továrny) a Nilu je vzduch vlhký a vysoké letní teploty se snášejí lépe než u nás.

Gold IBIS hotel se nachází ve velmi klidné části Luxoru, na jeho Západním břehu. Budete ubytováni v malé oáze bez silničního ruchu, za to uslyšíte často zpěv ptáků. 
Lokalita Luxoru je oproti jiným turistickým střediskům a oblastem velmi klidná, je to krásné a přátelské město, kde žije okolo ½ milionu obyvatel. Lidé žijí na obou březích Nilu.

Ubytování

Náš rodinný hotel disponuje 6 dvoulůžkovými pokoji (s manželskými postelemi) a 2 apartmány. 
Celková kapacita hotelu je 16-20 osob. Možno domluvit individuálně přistýlku.
Každý pokoj má samostatnou koupelnu s toaletou, lednicí a televizí, ke každému pokoji či apartmánu přísluší balkón.
Apartmány jsou navíc vybaveny obývákem s kuchyňským koutkem.

V přízemí se nachází recepce, velký jídelní stůl a relaxační posezení s TV a hudbou.
Z přízemí se dostanete k bazénu, který je vybaven i vířivkami a masážními proudy. 
Druhá kuchyň se nachází na „střeše“, která slouží jak pro relaxaci, opalování, tak zde budeme připravovat a podávat jídlo. 
Ze střechy je nádherný vzhled na centrum Luxoru s Luxorským chrámem, na Nil, na druhé straně se můžete kochat výhledem na hory, kde se v jejich útrobách a na úpatích nachází historické skvosty jako Údolí králů, Údolí královen, chrám Hatšepsut, Rameseum apod.

Doprava

Oba břehy v Luxoru spojuje převážně lodní doprava - přívoz. Buď můžete použít vetší patrový trajekt, který pendluje dle potřeby, bez jízdního řádu nebo lodní taxík. Převoz trvá pár minut. Silniční dopravu zajišťují místní minibusy, tu využívají místní lidé převážně, nebo si lze stopnout taxíka či v neposlední řadě tzv. tuk-tuk.
Netradičním dopravním prostředkem je i osel, koně, pro turisty lze sjednat i jízdu na velbloudu.
Pokud se ptáte, jak se dostanete na druhý břeh autem, tak samozřejmě dostanete, ale musíte pár kilometrů popojet jižním směrem proti proudu Nilu, kde byl v roce 19998 postaven nový most. V samotném centru Luxoru na východním břehu se dá pohybovat buď pěšky nebo si můžete vzít kočár a nechat se dovézt, kam potřebujete, a není to vůbec drahé. Samozřejmě narazíte i na klasické taxíky, ale proč, když můžete jet v kočáře s koňským spřežením.
Z Luxoru lze cestovat i vlakem (např. do Káhiry – cca 800 km) nebo autobusovými linkami (např. do Hurghady – 300 km, do Assuánu – 280 km).
V Luxoru je i mezinárodní letiště, bohužel z České republiky sem nelétá žádná přímá linka.+420 604 550 940 (CZ)
+420 722 445 657 (EN)